Investavimas į akcijas

Investavimas
Investavimas – būtinas veiksmas, norint orios senatvės.

Investavimas. Indeksai prieš asmeninį portfelį

Investavimas – mano nuomone viena svarbiausių užduočių, kurią kiekvienas žmogus turi atlikti iki kol sulauks senatvės, kad galėtų oriai ją sutikti. Dažnai teigiama, kad net 90-95 procentai investuotojų, kurie savarankiškai sudaro savo akcijų portfelį, ilgainiui nepasiekia tokių rezultatų, kokius generuoja rinkos indeksai. Su šiuo teiginiu esu linkę sutikti, nes norint pasiekti sėkmę, nepakanka tiesiog investuoti į gerai žinomas ar gražiai skambančias įmones. Net jei aktyviai domimės rinka, ateities numatyti negalime – ji visada išlieka nenuspėjama. Vis dėlto, mane visada žavėjo investavimo procesas ir įmonių analizė, todėl nusprendžiau sukurti savo akcijų portfelį. Lygiagrečiai su juo, proporcingomis dalimis investuoju ir į S&P 500 bei NASDAQ 100 indeksus.

LBU portfelis

Prieš pristatydamas savo akcijų portfelį, noriu pabrėžti, kad mano investavimas neapsiriboja vien tik akcijomis. Taip pat investuoju ir į kitas turto klases. Vis dėlto, bent jau kurį laiką dėmesį skirsiu tik savo pačių sudarytam akcijų portfeliui.

LBU akcijų portfelį sudaro šios įmonės: Alphabet (5%), Amazon (5%), Apple (5%), ASML (5%), Meta (5%), Microsoft (5%), Nvidia (5%), TSMC (5%), Berkshire Hathaway (5%), Tesla (5%), BlackRock (5%), Interactive Brokers (5%), Booking (5%), Thermo Fisher Scientific (5%), Netflix (2.5%), Warner Bros Discovery (2.5%), Coca-Cola (2.5%), Mastercard (2.5%), PepsiCo Inc (2.5%), Visa (2.5%), AMD (2.5%), Intel (2.5%), ARM (2%), Palantir Technologies (2%), MongoDB (2%), CRISPR Therapeutics (1.5%), , United Therapeutics (1.5%), Coinbase (1%).

Priežastys, nulėmusios pasirinkimus

Šiame straipsnyje nesigilinsiu į detales, kodėl pasirinkau konkrečias įmones savo portfeliui. Kiekvieną jų aptarsiu atskiruose straipsniuose. Visgi galiu paminėti kelis bendrus kriterijus, kuriais remdamasis rinkausi: įmonių žinomumas, patikimumas ir asmeninis pasitikėjimas jomis.

Kaip matote, mano portfelį sudaro gerai pasaulyje žinomos įmonės, nors ankstesniame tekste minėjau, kad vien tik žinomumo investavimui nepakanka. Tai nėra prieštaravimas – žinomumas savaime negarantuoja sėkmės, tačiau jis dažnai eina kartu su kitomis svarbiomis savybėmis, tokiomis kaip patikimumas, kokybė ir efektyvus valdymas. Būtent dėl šių priežasčių stambios įmonės tapo stambiomis.

Daugumos įmonių, į kurias investuoju, produktus ar paslaugas naudoju asmeniškai. Pavyzdžiui, kasdien naudoju „Alphabet“ produktus (Chrome, Google Drive, Google paieška, Android telefonas), dažnai renkuosi „CocaCola“ arba „Pepsi“ gėrimus, o atsiskaitydamas internete ir parduotuvėse naudojuosi „Visa“ ir „MasterCard“ kortelėmis.

Biotechnologijų įmonėms po 1.5 proc.

Taip pat galite pastebėti, kad mano portfelyje yra keletas biotechnologijų sektoriaus įmonių, kurioms skiriu po 1.5% kiekvienai. Nors šiame straipsnyje nesigilinsiu į kiekvieną įmonę atskirai, pabrėšiu, kad tikiu tokia ateitimi, kurioje per artimiausius 20–40 metų taps įprasta keisti nusidėvėjusius organus naujais, užaugintais laboratorijose. Be to, taps įprasta naudoti bionines galūnes, valgyti laboratorijose užaugintą mėsą ir redaguoti genus – jei ne mūsų pačių, tai bent jau naujagimių.

Nepaisant šio optimistinio požiūrio į biotechnologijų sektoriaus ateitį, kiekvienai iš šių įmonių skiriu tik po 1.5% savo portfelyje. To priežastis yra paprasta: biotechnologijų sektorius vystosi lėtai, kadangi šias įmones varžo griežti reguliaciniai reikalavimai ir sudėtingi moksliniai tyrimai. Gali būti, kad per ateinančius 5–10 metų šios įmonės nerodys reikšmingo augimo ir neatneš didelės grąžos. Tačiau, būtent dėl to tai yra puiki galimybė ilgainiui įsigyti daugiau šių įmonių akcijų už patrauklias kainas. Tai ilgalaikė investicija, kuriai reikia laiko subręsti.

Po 5-ių, 20-ies ir 40-ies metų

Sudarydamas šį portfelį, įsipareigoju pats sau jo nekeisti mažiausiai penkerius metus. Gali nutikti taip, kad tam tikros įmonės per šį laikotarpį rodys neigiamą augimą ar net visas portfelis susidurs su iššūkiais. Tačiau svarbiausia yra nepamiršti ilgalaikės perspektyvos ir nepasiduoti trumpalaikiams svyravimams. Penkerių metų laikotarpis suteiks galimybę geriau suprasti investavimo procesą, susipažinti su įmonėmis ir įvairiais sektoriais. Po šio laikotarpio bus tinkamas metas įvertinti savo tikslus ir ateities planus, prireikus atlikti racionalius portfelio pakeitimus, remiantis sukaupta patirtimi ir įžvalgomis.

Po 20 metų galbūt bus galima iš esmės keisti savo portfelio sudėtį – pavyzdžiui, mažinti technologijų įmonių dalį ir didinti stabilių įmonių akcijų dalį. Tačiau svarbu suprasti, kad 20 metų yra labai ilgas laikotarpis, ir per tą laiką gali daug kas pasikeisti. Galbūt mano finansinė padėtis bus dar geresnė, o gal ir vidutinė gyvenimo trukmė bus ilgesnė, kas suteiktų galimybę toliau sau leisti daugiau rizikuoti. Tokie pokyčiai gali lemti, kad mano planai ateityje dar pasikeis, priklausomai nuo aplinkybių ir rinkos sąlygų.

Po 40-ies metų, nors ir sunku planuoti tiek toli, dabartinis numanomas tikslas yra portfelio palikimas ateities kartoms. 2064-aisiais mano sudarytas ir išaugintas portfelis turėtų būti toks, kuris rodytų ne kiek didelį augimą, bet suteiktų saugumą mano palikuonims. Šis saugumas suteiktų galimybę jiems rizikuoti jų pačių keliuose.

Pabaigiant

Norinčius sekti mano rezultatus, kviečiu stebėti.

P. S. Tiek šis, tiek sekantys straipsniai nėra finansinis patarimas. Nepaisant mano tikėjimo portfelio sėkme, nėra garantijų, kad taip ir bus. Prieš investuodami, atlikite savarankišką analizę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *