Na gerai, būtina būti ne turtingu, o finansiškai laisvu. Kodėl mums reikalingi pinigai? Ir būtent pinigai arba vertę išlaikantys turtai, o ne laiko atžvilgiu beverčiai blizgučiai.
1. Gražūs, galingi ir svarbiausia prabangūs automobiliai.
Juk smagu yra pasirodyti prieš kitus žmones, ypač, jeigu tai yra mūsų draugai, prieš kuriuos mes norime pasirodyti geresni negu iš tiesų esame. Tai mus pakelia į viršų, padeda jaustis geresniais, ypatingais – tais, kurių pavyzdžiu reikia sekti. Tai natūralu – mes visi norime patikti, įtikti, būti reikalingi ir ypatingi kitiems. Deja, tačiau būtent gražių, galingų ir prabangių automobilių Jūs turėtume nepirkti, norėdami iš tiesų pagerinti savo gyvenimus. Sakykim, kad grožis yra skonio reikalas – tebūnie. Tačiau galingas automobilis ne tik bus brangesnis, tačiau reikalaus ir daugiau išlaidų. Prabangus automobilis galbūt santykinai ir išlaikys didesnę vertę negu ekonominės klasės automobilis, tačiau ilguoju laikotarpiu dažniausiai bus linkęs nuvertėti. Trečia, išleistus pinigus būtų galima panaudoti kitais tikslais – pavyzdžiui, investuoti ar grąžinti skolą.
Taigi, automobilis yra vienas iš tų pirkinių, kuris Jus priartina prie skurdo, o ne kokybiško ir komfortabilaus gyvenimo. Tuo tarpu, panaudojus tuos atliekančius pinigus po ekonominės klasės automobilio pirkimo kitais tikslais, ateityje galima padidinti savo pajamas, kas galiausiai gali privesti ir prie kiek geresnio automobilio, nekenkiant Jūsų finansiniam gerbuviui.
Koks automobilis Jums labiausiai tiktų pagal Jūsų pajamas ir finansinę padėti nepasakysiu, kadangi tai priklauso nuo daugelio faktorių. Rekomenduočiau apie tai paieškoti daugiau informacijos patiems. O dabar pereikime prie tikrų priežasčių, dėl ko pinigai (bet ne prabangios mašinos) mums visiems turi būti svarbu.
2. Būtiniausiai poreikiai.
Ties šia dalimi turbūt daug rašyti nieko nereikia. Visi suprantame – už pinigus perkame maistą, apmokame sąskaitas už butą/namą, atsiskaitome už kurą ar viešąjį transportą ir pan. Taigi, pereikime prie rimtesnių priežasčių, apie kurias galbūt nepagalvojote.
3. Saugumas.
Pinigus, kuriuos norėtume skirti galingam automobiliui, geriau padėti į šoną, jeigu netyčia nutiktų „juodoji gulbė.“ Juodoji gulbė – tai terminas, apibūdinantis netikėtą nelaimę, kuri sukuria sunkių padarinių. Kaip jau minėjau anksčiau, brangus automobilis ne tik atims iš Jūsų pinigus, perkant jį, tačiau ir reikalaus daugiau išlaidų, kurias būtų galima panaudoti esant sunkiai finansinei situacijai. O tokių gali būti įvairių ir gana nuspėjamų:
- Atleidimas iš darbo. Mano įsitikinimu, teiginys, kad darbas reiškia pastovias pajamas ir stabilumą, yra mitas. Žmonės tikrai neišbūna darbuose visą savo gyvenimą. Ateina krizės, nutinka masiniai atleidimai ir pan. O jeigu ir išbūna toje pačioje darbo vietoje, nebūtinai visada gauna aukštus ir pastovius atlyginimus. Dirbant kitam – tai būti priklausomu nuo kito (darbdavio) valios. Turbūt ne tik aš pažįstu žmones, kurie dirba už 1500 ar 2000 eurų, tačiau pusė šio atlyginimo sudaro įvairūs bonusai, dienpinigiai ir pan.
- Liga. Manau, kad gyvename geroje valstybėje, kurioje gydymas, na, galbūt nėra nemokamas (nes mokame PSD ir kartais už tam tikras paslaugas tenka susimokėti papildomai), tačiau nėra jau toks ir brangus. „737 tūkstančių, 737 tūkstančių… tokios sumos man reikia ir aš viską baigsiu, 737 tūkstančių“ – taip save ramino chemijos mokytojas Walter‘is White‘as iš serialio „Bręstantis blogis“ („Breaking bad“), susirgęs vėžiu ir dėl to pradėjęs gaminti ir pardavinėti narkotikus. Nepaisant to, kad pas mus susirgus vėžiu nereikia turėti 700 tūkst. eurų, liga gali atimti iš mūsų pajamas arba tiesiog reikalauti papildomų išlaidų (geresnio maisto, didesnio komforto, slaugytojo paslaugų ir kt.) Ir čia kalbame apie žmogų, o jeigu suserga Jūsų augintinis? Gaila, tačiau gyvūnams nemokamas gydymas netaikomas.
- Kitos, retos, bet patirtos priežastys. Pavyzdžiui, prieš kelis metus buvusi Covid-19 pandemija (dar kitaip tam tikrų žmonių vadinamu „farmacijos verslu“). Galbūt retas iš Jūsų pamena, tačiau tuo metu beveik visame pasaulyje (taip, ne tik Lietuvoje) buvo paskelbti karantinai (dar vadinami „Lock-down‘ais“), kurių metų mažiau ar daugiau buvo draudžiama išeiti iš namų, patekti į parduotuves ir pan. Dėl šios situacijos esama ir kompanijų, kurioms teko užsidaryti arba tik per plauką išvengė bankroto. Viena tokių kompanijų buvo „Hertz“ – JAV automobilių nuomos įmonė, veikusi visame pasaulyje. Kiek manęs neapgauna atmintis iš skaityto „Investuok“ žurnalo straipsnio, ši įmonė veikė iš skolintų pinigų, pati turėdama mažai pinigų savo balanse. Taigi, ši įmonė tiesiogiai patyrė, ką reiškia pirkti mašinas ir nežinoti, ką daryti, kuomet atskrenda Juodoji gulbė. :))
4. Laisvė, tobulėjimas, galimybės ir tas pats saugumas.
Turint daug pinigų, mes atveriame sau kelius į dar turtingesnį rytojų. Protingai leisdami pinigus, mes galime tobulėti: mokytis kalbu, mokytis naujų įgūdžių, įgyti naujas kvalifikacijas, bandyti kurti naujus verslus, investuoti, labiau rizikuoti ir t.t. O pasisekus, gautą uždarbį galime panaudoti tiems patiems jau paminėtiems tikslams iš naujo siekti arba išnaudoti juos poilsiui (pvz, nusipirkti geresnę kėdę, kurios pagalba bus patogiau dirbti prie kompiuterio), pasaulio pažinimui (pvz, pažintinės kelionės – irgi tobulėjimas, tačiau su poilsio elementu) ar tiesiog darbo vietos keitimui be didelių pavojingų padarinių: jeigu ir nepavyktų pakeisti darbo vietos ar susikurti jos pačiam, maža problema, turint finansinę pagalvę.
5. Šeimos ir artimųjų gerovė.
Galiausiai, tapdami turtingi, mes pasirūpiname ir savo artimaisiais, kurie mums Išėjus, nelieka palikti pavojuje. Gaila, tačiau gyvenimas yra toks – visi anksčiau ar vėliau kada nors mirsime. Mano įsitikinimu, vienas iš gyvenimo tikslų turi būti, pasikartosiu – ne prabangios mašinos (mano akimis tai kvailumo simbolis), o finansinės pagalvės palikimas ateities kartoms. Palikta finansinė pagalvė gali būti esmine priežastimi, dėl kurios Jūsų palikuonys (arba kiti artimi Jums žmonės) galės vystyti kokius nors reikalingus įgūdžius, lavinti protą, apmokėti būtinąsias sąskaitas ir toliau didinti šią paliktą finansinę pagalvę dar sekančioms kartoms – Jūsų pačių stipriai ir saugiai linijai užtikrinti.
Mano nuomone, siekti tapti finansiškai laisvu (tikrai turtingu, o ne vaizduoti turtingą) turi būti kiekvieno žmogaus tikslas, sakykim, nuo kokių 14-os ar 15-os metų, kuomet ryškiau pradeda vystytis asmenybė, charakteris, pasaulėžiūra, atsiranda tam tikrų karjeros ar gyvenimo būdo svajonių (mano pastebėjimu, būtent sulaukus 15-os metų žmonės pradeda įnykti į tam tikrus gyvenimo būdus: kas tampa veganu ir kovoja už sveiką, draugišką planetą; kas pradeda užsiimti sportu ir tampa kokiais nors treneriais ar profesionaliais sportininkais ir t.t.). Žinoma, būnant 14-os ar 15-os nebus daug galimybių tapti milijonieriumi, tačiau iš vienos pusės nebūtinai ir reikia tokiu būti, iš kitos pusės tokio amžiaus žmogus laiko dar turi pakankamai ir būdamas tokio amžiaus gali savo turimą laiką puikiai išnaudoti išmokymui, patirčiai įgyti bei labiau pažinti save.
Esant galimybei, mano įsitikinimu, finansinės nepriklausomybės reikėtų pradėti mokyti vaikus nuo kuo mažesnio amžiaus (nuo 6 ar 8 metų, nežinau kada vaikai pradeda pažinti pinigus). Tikiuosi, kad kada nors tai taps įprastu dalyku ir šeimose, ir mokyklose. Tai kelias į geresnį rytojų mums visiems.
Pabaigai
Taigi, atminkite – būtina būti turtingu, t. y. būti finansiškai laisvu. Ačiū, kad skaitėte, tikiuosi buvo naudinga ir lauksite kitų straipsnių finansinio raštingumo tema. 🙂
Jeigu klausiate savęs – kas čia toks moko kaip gyvent, kviečiu susipažinti Jus su pirmuoju mano straipsniu – Kas aš ir dėl ko visa tai?